MADEIRA

Пътуване из Португалия

ОСТРОВ МАДЕЙРА


Казват, че цветята са усмивката на земята, а каква по-хубава усмивка от тази на вечно зеления остров Мадейра!

Перлата на Атлантика е разположена на 560 км от Мароко и 400 км северно от остров Тенерифе/Канарските острови, и се смята за най-западната точка на Европейския съюз.

Вариантите да стигнете до тук са различни и все екзотични. Международното летище във Фуншал например, което през 1964 г. било дълго едва 1600 м, притиснато от високи планини и Атлантика, и доста трудно за приземяване, през 2000 г почти двойно увеличава размера си, като самата писта е издигната над океана. Това разрастване носи престижни награди, сред които и тази на Международната асоциация за мостове и инженерни конструкции (IABSE), т.е. „Оскарите“ за инженерна дейност.

Не по-малко екзотично е и пристанището, където ежедневно акостират големи круизни кораби и луксозни яхти. Аз самата имах удоволствието да посетя Мадейра с луксозния круизен кораб MSC Splendida, но това ограничи престоя ми на острова на 7 часа.

Следователно трябваше да ги използвам максимално пълноценно, затова се записах на една от полудневните екскурзии, които могат да се закупят от кораба или от туристическите бюра на острова.

Пътуването ни започна от „столицата“ на Мадейра – Фуншал. Градът е разположен в южната част на острова и е известен с невероятните си градини и цветя, цъфтящи през цялата година.

Не напразно наричат острова Ilha Jardim, което означава остров-градина. Освен с цветя, градът е пренаселен и от хора. Множество къщи са накацали дори по стръмните склонове на планината, от където се открива невероятна гледка към Атлантическия океан. Фуншал е и родното място на футболната звезда Кристиано Роналдо, което прави острова още по-благословен и посещаван.

Автобусът ни отведе високо в планината, на най-живописното място на земята – Eira do Serrado. На 25 минути северно от Фуншал, на 1053 метра надморска височина, се намира великолепна тераса, разкриваща невероятна гледка към долината на монахините. Нарича се така, защото през 16 век тук монахините се криели от пиратите, които често нападали острова.

Днес това е „убежище“ на туристите, които остават неми пред красотата и единствения звук, който се чува е този от непрекъснато щракащи фотоапарати.

​На слизане автобусът ни отново мина по тесните извити пътища, с прекрасна панорама и с аромат на бор и евкалипт. Каквото и да пишат в наръчниците, пътищата на острова, както и в цяла Португалия, са добре поддържани и гладки, и единствената опасност за шофьорите тук, са невероятните панорамни гледки, които разсейват и те карат рязко да спираш за фото-пауза.

Прекрасна панорамна гледка има и от църквата Nossa Senjhora do Monte, датираща още от 18-век, с великолепни цветни стъклописи. Под нейното подножие тръгва панорамния лифт, който те отвежда в сърцето на Фуншал, но много по-традиционно е слизането на долу с шейни.

Този транспорт за слизане от планината възниква около 1850 г. Днес това е една от най-известните атракции за туристите, които се наслаждават на високите скорости (48 км/ч) по тесните улички седнали върху плетени шейни, направлявани от опитни водачи, чиито подметки са железни!

Опиянени от пейзажите, следваше да се опияним и от известното вино на Мадейра, в една от множеството винарни в града. Вината тук се разделят на сухи / аперативни и десертни, и се произвеждат по специфична технология, включваща загряване на вината до висока температура (60-80 градуса по Целзий) за продължителен период. Това придава кехлибарения цвят и карамелно-ореховите тонове във вкуса и аромата на виното.Храната също си има запазена марка на острова, като непременно трябва да се опита Espetada (месо на шиш), Говеждо с вино и чесън или Picado, което представлява запържено телешко месо с чесън, поднесено на малки хапки с пържени картофки, като всеки си боцка с вилица, от където идва името (picar = вдигам, забождам).

След обяда имахме 2 часа свободно време, което не успяхме да оползотворим в шопинг, тъй като съвпадна със задължителната ежедневна сиеста, от 13:00 до 15:00 часа. Но за това пък времето бе идеално за разглеждане на забележителности в самия център на града, чийто сгради са напълно възстановени и реставрирани след многобройните бомбандировки от първата световна война.

Освен красивите сгради на много места бяха обособени малки паркове с множество дървета и цветя. Все пак името на острова е Madeira, в превод – дървесина, и дори в столичния град, човек може да се наслади на красивата природа. През целия ден слънцето щедро се усмихваше, а земята му отговаряше с цъфналите си цветя,  не напразно Мадейра е известна като родното място на пролетта.


Обща информация за Мадейра:

Местоположение: Остров Мадейра е част от Португалския архипелаг в северната част на Атлантическия океан, на 900 км от континентална Португалия.

Площ: 801 кв.км

Население:  267 785 човека

Официален език: португалски

Надморска височина: 51 м

Климат: средиземноморски климат

Часова зона: UTC-01:00

Валута: евро (EUR)

Допълнителна информация: http://www.madeira-web.com/  


Съвети:

Най-добро време за посещение: през цялата година

Типични храни и напитки: Еспетада, телешко с вино и чесън, Пикадо и вино Мадейра

Места за посещение: Кабо Джирао (едни от най-високите морски скали, издигащи се на 590 м височина), Ботаническата градина във Фунчал, пещерите Сан Висенте (вулканични скали с тунели от лава); Ера до серадо, църквата Девата от планината.


Leave a comment