ULM

УЛМ – НА ЕДНА РЪКА ОТ РАЯ


Ах, този чуден град Улм
грабна моето сърце и ум,
и очите ми така заплени,
че образът се запечата на клепачите ми.

И сега щом затворя очи,
виждам Дунава и пъстрите къщи,
а над тях се вие високата катедрала

стигаща сякаш чак до рая.

Улм е поредното китно градче, настанило се на брега на Дунав. Неговото очарование и спокойствие обаче са вдъхновяващи.

Слънчевата ни разходка из града започна малко преди обяд на 4 май, като от гарата се отправихме към прочутата катедрала известна с най-високата църковна кула в света. Тръгнахме по пешеходната улица Bahnhofstraße отрупана с магазини, припомняйки се прочетеното във влака, че още през 9 век град Улм се споменавал като важен търговски пункт. Магазините му явно бяха запазени и до днес, като освен, че имаха богати традиции и история, бяха нараснали и на бройка. За съжаление обаче в този слънчев неделен ден всички те бяха затворени, затова се отправихме към най-оживеното място в неделя – катедралния площад.  Мюнстерплац бе отрупан с хора готвещи се за предстоящ маратон. Ние решихме вместо да се надбягваме да се насладим спокойно на красивата му архитектура, която бе сполучливо съчетание между история и модернизъм. А говорейки за история, не можеше да не споменем и големия надуваем мамут, който стоеше на самия вход на площада и по всичко личеше, че е реклама, но не разбрахме за какво. Снимките с него обаче подсилиха въздействието на величието на града и доминиращата красива катедрала.

Катедралата бе огромна (125 м дължина, 49 м широчина и 42 м височина). Това бе най-високата църква в света и 4-тата най-висока сграда построена преди 20 век.  Първоначално била издигната извън крепостните стени, но така по време на окупациите хората не можели да я ползват и ставала плячка за враговете. Ето защо след поредната окупация на император Чарлс IV, градският съвет решил да премести църквата между крепостните стени. На 30.06.1377 г, три часа след изгрев слънце бил положен първия камък. Сто години след построяването си църквата получила статут на катедрала.

Особено впечатлителни (и запомнящи се) бяха 768-те стъпала, които водеха до върха на катедралната кула, и които решихме да покорим. Не броя на стъпалата ни умори, а множеството хора, с които се опитвахме да се разминем изкачвайки се по тесните вити стълби. Гледките от върха обаче си заслужаваха и наистина ни оставиха без дъх – от възхищение (и разбира се от изкачване!). 

Слизайки от този панорамен рай, започнахме пешеходната обиколка на града, което обаче беше почти толкова трудно, колкото изкачването на 768-те вити тесни стъпала, тъй като отново имаше много хора, а всички централни улици бяха оградени и блокирани поради започналия в 14:00 часа маратон. Пресичането стана ужасно трудно, почти колкото разминаването по тесните стъпала на катедралата. И все пак усилията си заслужаваха,  отправихме се към пъстрия и красив квартал на рибарите, където всяка къща се перчеше пред другите с пъстрата си и типично немска архитектура. Най-красива обаче си остана прочутата Schiefes haus (кривата къща) построена през 1443 г. Всъщност кварталът на рибарите носеше, отиващия му повече прякор, Малката Венеция, поради двата канала вливащи се в Дунав и разположени между тях красиви романтични къщи, отрупани с цветя и тесни алеи провиращи се между зданията.

От Рибарския квартал се отправихме по каналите към вливането им в Дунав. Тази огромна река, бе доста по-тясна в сравнение с българската си част. В България толкова се гордеехме с втория си дунавски мост, а тук само в един град имаше над три такива. Интересно ми беше, че в тукашния Дунав плуваха лебеди и патици, а при нас, за да видиш красивите птици трябваше да отидеш в Сребърна на няколко километра от Дунав.

По улмския дунавски бряг имаше красива алея за разходки, със зелени площи и запазени крепостни стени. Ние се качихме на крепостните стени и се отправихме към кулата на месарите. Същата бе изградена през 1345 г. и е по-известна като Наклонената кула на Улм. За нея се носеше легендата, че била кръстена на месарите (Metzger), които са слагали в салама дървени стърготини. Когато гражданите усетили това, затворили злосторниците в кулата. Тъй като добре охранените месари се свили в ъгъла, когато влязъл разгневеният кмет, кулата се наклонила на една страна. В действителност кулата е наклонена, защото е построена върху някогашно блато.

След поредните снимки край Дунав, крепостните стени и красиво изписаните къщи се отправихме към следващата прочута забележителност на Улм – красивото кметство. Кметството бе една от най-красиво изписаните къщи с ярки картини по стените. От туристическата книжка, която си купих научих, че през 1397 г. тогавашното кметство се е свързало със залепения за него магазин, като били направени множество реконструкции, постигайки основната цел – създаване на по-голяма зала за срещи, която да събира 72-та съветника (в миналото са били само 32). През 1419 г. свързаните сгради получили наименованието кметство. През 1520 г. на източната му фасада бил поставен и астрономически часовник. През 1944 г. живописното кметство било разрушено от бомби. През 1951 г. било възстановено по първоначалните планове, а през 1987-89 интериорът бил напълно реновиран. В партера на сградата можеше да се види копие на летателния уред на Албрехт Людвиг Берблингер, легендарния „Шивач от Улм“. За съжаление опитите му за летене преди повече от 200 години не се бяха увенчали с успех.

От кметството се отправихме към пазарния площад и колкото и да не ни се искаше да се разделяме с това китно градче, беше време да се отправим обратно към гарата. По пътя подминахме църквата Wangenkirche, а последните минути от обиколката прекарахме в търсене на паметника на Айнщайн. Айнщайн наистина е имал гениален ум, при това още преди да се роди, избирайки именно Улм за свое родно място. Ние също се радвахме, че включихме това пъстро градче в нашата туристическа обиколка на Германия. Разходката ни бе вдъхновяваща и изпълнена със слънчеви спомени.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА УЛМ:

Местоположение: Улм е разположен на река Дунав и нейния приток Илер. Намира се в провинция Баден-Вюртемберг, Германия.
Площ: 118.69 кв.км
Население:  119 218 човека
Официален език: немски
Надморска височина: 471 м
Климат: умерено континентален климат
Часова зона: UTC+1
Валута: евро (EUR)
Допълнителна информация: http://www.tourismus.ulm.de/web/en/index.php


Съвети при пътуване в Улм:

Как да стигнете до Улм: До Улм може лесно да се стигне с директен влак от няколко летища: от Международното летище в Мюнхен, летището в Щутгарт, летището във Фридрихсхафен и това в https://www.memmingen-airport.com/Меминген.
Най-добро време за посещение: през цялата година.
Типични храни и напитки: Германия е известна със своята бира и печени наденички, като Улм не е изключение. Особено хубави ресторантчета с традиционна немска храна има в Рибения квартал, където наравно с вурстчетата си заслужава да опитате и прясната дунавска риба.   
Места за посещение: Катедралата в Улм, Рибарският квартал, Красиво изписаното Кметство и др.

Leave a comment