STUTTGART

ЩУТГАРТ – МОДЕРЕН И АРТИСТИЧЕН


Щутгарт е главният град на областта Баден-Вюртемберг и шестият по големина град в Германия. Името означава градина с жребци (старонемската дума stuotgarten) и градът като истински жребец върви стремгаво напред запазвайки богатите немски традиции и смесвайки ги по уникален начин с най-новите иновации.

Щутгарт има пристанище на реката Некар, както и голямо международно летище, ние обаче пристигнахме в града с влак, слизайки на огромната и първокласна гара. Започнахме обиколката си на Щутгарт от търговската пешеходна улица Königsstraße, започваща от гарата, като от първото павилионче си купих палачинка с Apfelmuss und Nuss или на български – с ябълков мус и орехи. Беше гореща и много вкусна. Изядох я още преди да пресечем Bolzstraße, подминавайки множеството молове и дори красива католическа църква.

Продължихме направо, като от лявата страна ни остана новия дворец, а от дясно – музеят на изкуствата, който се помещаваше в квадратна стъклена сграда. Влязохме в него и се отправихме директно към асансьорите, където от последния, четвърти етаж успяхме да видим от високо парка пред театъра, красивия фонтан, както и стария, и новия замък. От тук се виждаше дори и телевизионната кула, която обаче в момента бе затворена за посещения, като се реновираше и се подсилваха мерките за сигурност и безопасност. Влизането и качването на асансьора бе напълно безплатно и идеално начало за обзорна панорама на центъра на Щутгарт.

Продължихме напред до Стария дворец, който след 15 минути затваряше и ни позволиха набързо да разгледаме безплатно само партерния етаж. В него интересни бяха луксозните средновековни съдове и вилици за хранене, златни брошки и кутии за бижута, както и макетите на замъка. Иначе колекцията на музея бе много известна със съкровищата пазени тук, сред които особено ценни са короната, скиптъра и диамантените бижута. В музея можеше да се проследи историята на региона от келтите, римляните и германите до Средновековието, Бароковата епоха и модерните времена. Не успяхме да видим всичко това, но останахме впечатлени от архитектурата на замъка, издигнат още през 10 век, за да пази градината на жребците (stud garden – от където идваше и името на град Щутгарт). През 14 век тук се преместили графовете на Wuerttemberg и разширили военната крепост, превръщайки я в ренесансов дворец. Добавени били допълнителни крила и етажи, като запазили външния средновековен вид.

В непосредствена близост до замъка бе площада на Шилер (Schillerplatz), чиято статуя се издигаше в центъра, и която ние снимахме заедно с красивата бяла сграда на Alte Kanzler. От тук се отправихме към катедралата, чиято кула бе отворена за посещение само през определени дни от годината. Същата носеше името Domkirche St. Eberhard и бе издигната през 1806 г., като била първата католическа църква в Щутгарт. Влязохме вътре да я разгледаме като имаше красиви статуи и голям орган.

Срещу катедралата се намираше Markthalle, сграда като софийските хали. Тук имаше стотици щандове за храна и все обособени и представляващи дадена държава. За по-малко от 10 минути обиколихме целия свят, потопени (и умирисани малко) от екзотичните аромати на подправки и храни.

Продължихме разходката си към пазарния площад и кметството. Самият пазарен площад се бе оформил и бе заобиколен с красиви къщи от 1714 г., през Втората световна война обаче сградите били напълно унищожени, и макар част от къщите да бяха възстановени, на мястото на кметството през 1953-1956 г. бяха издигнали съвременна постройка. 

Отправихме се към къщата на Хегел, който бе написал първата история на философията. Посещението на неговата къща-музей бе безплатно и научих интересни неща за Георг Вилхелм Фридрих Хегел. Той например бе роден на 27 август 1770 г. в Щутгарт и след това бе учил в Нюрнберг и в Бамберг – места, които вече бяхме посетили.

Съвсем наблизо се намираше и фонтана на Късметлията Ханс (Hans-im-Glück-Brunnen), който представляваше момче яхнало златно прасенце и всъщност статуите преразказваха историята на Щастливеца Ханс от Братя Грим. Това е този Ханс, който след 7 години служба получил голяма буца злато и тръгнал към вкъщи, но по пътя много се уморил, срещнал човек с кон и му предложил да ги разменят, след това паднал от коня и решил да го замени за крава, после кравата разменил за прасе, прасето за гъска, а гъската за камъни за точене, които накрая изпуснал в реката, но бил най-щастливия човек, защото така без никакъв товар с леко сърце и ръце се прибрал най-накрая у дома. Не знаехме дали фонтана носеше късмет, но решихме да намокрим ръцете си, пожелавайки си и ние винаги да виждаме хубавата страна на живота.

Разходката ни продължи покрай друг красив фонтан, намиращ се от задната страна на новия дворец, от който пиеха вода кончетата на две конни полицайки. Всъщност новият дворец (das Neue Schloss) бе построен в периода 1746-1797 г. и е служел като резиденция на кралете от Württemberg. Новия дворец бе в непосредствена близост до стария замък, като за разлика от него не бе превърнат в музей, а тук се помещаваха Министерството на финансите и образованието. Особено красив бе входа, където освен фонтани най-отпред се издигаха статуи на лъв и елен. Тези две животни бяха част от гербовете на Württemberg. Двата фонтана отпред пък с множество фигури олицетворяваха осемте основни реки в областта Баден-Вюртемберг.

Разходихме се покрай езерцето разположено пред сградата на театъра. В него плуваха патици, като част от тях бяха побойници и за най-малкото нещо се караха и биеха. Ето защо снимките на патиците станаха повече от тези на театъра, въпреки, че самият театър също бе впечатляващ. Върху кръглата сграда бяха стъпили множество гръцки или римски статуи. Националният театър (Staatstheater) бе построен през 1912 г., като това е единствената опера в Германия, която устояла на бомбардировките през Втората световна война. Днес тук можеха да се видят множество театрални постановки, опери, оперети и балет.

Въпреки дългата разходка решихме още да удължим деня, като отидохме до Централната гара, където взехме влака S-Bahn 1 и отидохме до панаирното градче, където от 10 април до 11 май се провеждаше пролетния фестивал в Щутгарт. Същият бе отворен от 12:00 до 23:00 часа, като представляваше пъстър лунапарк с много забавления и заведения за хранене. Част от местните хора си бяха облекли народни носии и така още повече разкрасяваха нашите снимки. Имаше стотици различни атракции и само хората бяха повече от тях, на места се наложи дори да си проправяхме път през тълпите. Беше много пъстро, забавно и на мен лично много ми хареса.

Щутгарт е наистина уникална смесица между традиции и иновации, история и съвремие, култура и развлечение. Градът е като истински жребец и стремглаво върви напред.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЩУТГАРТ:

Местоположение: Щутгарт е главният град на немската федерална провинция Баден-Вюртемберг и се намира в югозападна Германия, в долината между планините

Шварцвалд и Швабска Юра, в близост до реката Некар. Често местоположението на града е описвано като “zwischen Wald und Reben” – между гори и лозя.
Площ: 207.36 кв.км (това е шестия по големина град в Германия)
Население:  604 297 човека (данни от 2013 г.)
Официален език: немски
Надморска височина: 315 м
Климат: океански и континентален климат, със средни температури през януари около -1.5С, а през юли-август 20 С.
Часова зона: UTC+1
Валута: евро (EUR)
Допълнителна информацияhttp://www.stuttgart.de/


Съвети при пътуване до Щутгарт:

Най-добро време за посещение: от май до септември е туристическия сезон, като тогава времето е най-приятно. Градът е особено пъстър през пролетта и есента. От декември до март температурите са доста ниски, но през февруари може да направите изключение и да дойдете за карнавала.
Типични храни и напитки: Германия е известна със своите печени наденички и бира и Щутгарт не е изключение. Типични местни ястия тук са още Kartoffelsuppe (картофена супа), Kartoffelsalat (картофена салата), Schwarzwalder Schinken (шунка от Шварцвалд), Братвурт, Лебевурст, ястия с аспержи, Schwarzwalder Kirschtorte (черешова торта от Шварцвалд).  
Места за посещение: Музеят на Мерцедес-Бенц (https://www.mercedes-benz.com/en/mercedes-benz/classic/museum/), Старият замък / Altes Schloss (https://www.landesmuseum-stuttgart.de/) , Новият замък / Neues Schloss, Националния театър / Staatstheater https://www.staatstheater-stuttgart.de/ , Телевизионната кула / Fernsehturm http://www.fernsehturm-stuttgart.de/ и др.

Примерна програма за пътуване в Германия с посещение на Щутгарт:

Leave a comment