LAKE CONSTANCE

ЕЗЕРОТО КОНСТАНЦ


Създадено през ледниковата епоха, езерото Констанц е едно от най-големите езера в Европа, миещо бреговете на три държави Германия, Австрия и Швейцария. Кръстено е на едноименния град Констанц, немците обаче го наричат Бодензее – на името на друг крайбрежен град Бодман. Площта на езерото възлиза на 536 кв.км с най-дълбоко място на 254 м и средна дълбочина 90 м. Немската част на езерото е дълга 173 км, швейцарската 72 км, а австрийската 28 км. В езерото са се настанили три големи острова, най-големият, от които е Райхенау, Майнау (известен още като острова на цветята) и Линдау.

Боденското езеро е идеално място за почивка и туризъм. Освен красивите градчета по неговите брегове, тук има и множество други забележителности сред които островът на цветята Майнау с красивите си ботанически градини, манастирът на Райхенау (включен в списъка на ЮНЕСКО), средновековният старинен град на остров Линдау и много други.

Ние успяхме да обиколим езерото по суша, разглеждайки неговите китни градове като Констанц и Меерсбург, след това кръстосахме езерото и по вода, стигайки с корабче до остров Майнау и с катамаран до Фридрихсхафен. И накрая го обиколихме и по въздух качвайки се на цепелин – прекрасна атракция обособена във Фридрихсхафен. На уеб сайта http://www.zeppelinflug.de/en/ имаше обособени няколко маршрута, кой от кой по-изкушаващ, но ние се спряхме на по-икономичния, но в никакъв случаи по отношение на пейзажи и снимки вариант – полет над Фридрихсхафен и езерото Констанц.

Пътуването с катамаран от Констанц за Фридрихсхафен продължи един час, като самото пътуване беше много приятно и можехме да снимаме множество крайбрежни градчета и издигащите се над тях Швейцарски Алпи. В катамарана имаше телевизор с прогнозата на времето и друга полезна информация. От пристанището на Фридрихсхафен взехме такси до Централната гара, където си оставихме багажа в отделенията за багаж и взехме автобус №5, който ни отведе до спирка Zeppelin Halle. Едва ли някога сме си представяли, че ще летим с цепелин, но ето че изпреварихме мечтите си и сега ни предстоеше полет с цепелин над езерото Констанц.

Първоначално като в самолет, една стюардеса ни разпечата бордни карти, след което изчакахме в кафенето с по един фреш от портокали и в 10:00 часа бяхме на „терминала“. Провериха ни ръчните (дамски) чанти, както и дали не носим ножове или огнестрелни предмети, след което ни настаниха в една зала и ни прожектираха кратко филмче с историята на създаването на цепелина.

Неговият създател бил Фердинанд фон Цепелин – немски благородник, генерал и конструктор на дирижабли, роден в град Констанц на 8 юли 1838 г. Той участвал като доброволец в Гражданската война в САЩ на страната на Севера. След това предприел експедиция по Мисисипи, където за първи път се издигнал във въздуха с аеростат. През 1891 г. се завърнал в Германия и започнал да се занимава с конструиране и изпитване на дирижабли. На 2 юли 1900 г. сам извършва първия полет на първия си модел дирижабъл LZ-1, който обаче бил твърде бавен и поради лошото време полетът продължил едва 20 минути. През януари 1906 г. изпробвал втория си дирижабъл LZ-2, който нарича цепелин, но апаратът се оказва неудачен и по време на полета двигателите му се откъснали и с трудности е приземен в езерото. На 9 октомври 1906 г. дирижабъл  LZ-3 прелита 97 км за два часа. Още по-сполучлив се оказва и модел LZ-4, с който граф Цепелин пътувал 8 часа прелитайки над Швейцария.

През 1909 г. неговата компания Германски дирижабли била първата транспортна авиокомпания в света за граждански превоз на пътници и товари. На следващата година започнали редовни вътрешни полети и до 1914 г. нямало нито една авария. По време на Първата световна война, Германия била единствената държава, която притежавала цепелини с твърда конструкция и същите се използвали за военни цели (като разузнавателни средства, и пускане на картечници и бомби). През 1928 г., единайсет години след смъртта на граф Цепелин, бива създаден цепелин за далечни полети, с редовни превози през Атлантическия океан. След Втората световна война спряло производството на цепелини (които се различават от дирижаблите, по това, че имат твърда конструкция), като чак през 1993 г. немската компания Luftschiffsbau-Zeppelin подновила традицията и създала по-малки 75-метрови цепелини, които от 2001 г. предлагат редовни полети над езерото Констанц.

След филмчето ни качиха в едно бусче и то ни отведе на една зелена поляна, където чакахме цепелина да се спусне и да се качим в него. Самото качване също беше много интересно. Цепелинът ни се казваше Вагнер и от него първо слязоха двама човека и двама от нашата група се качиха. След това нови двама слязоха и тръгнах да се качвам и аз. За да не се обърне цепелина и за да се пази равновесие, слизането и качването ставаше все по двама. В цепелина имаше само 12 места, които постепенно заехме, като аз бях точно зад стюардесата и пилота. Техните копчета и апарати бяха много интересни, но панорамните гледки ги надминаваха и беше невероятно. Летяхме на 300 метра височина. Имаше множество големи прозорци, но ни позволиха да отворим само два по-малки, от където ставаха още по-хубави и ясни снимки. След като цепелинът се издигна на 300 метра височина  ни позволиха да ставаме и така да правим снимки от всички страни. Летяхме на юг над множество малки градчета, като дълго бяхме и над бреговете на езерото Констанц. Не успяхме да обиколим цялото езеро, но и малкото, което видяхме ни впечатли. Така нареченото Швабско море бе много спокойно и синьо, с множество пъстри къщи и дори замъци излегнали се на неговите брегове.

Полетът много ми хареса. Малките перки леко жужаха, а пейзажите удивително бързо се сменяха. Трийсет минутното пътуване отлетя удивително бързо, като макар да се върнахме по друг път отново се озовахме в Zeppelin halle. Слизането ставаше отново двама по двама, като накрая ни събраха в халето и ни дадоха по чаша шампанско и сертификат, че сме летели с цепелин.

Безспорно принос за хубавия полет бе прекрасния пейзаж над езерото Констанц, което много приятно ни впечатли, особено с красивата си делта над река Рейн. Езерото се делеше на горно и долно езеро (наречени съответно Obersee и Untersee), като водата му биваше преработена от няколко завода и превръщана в питейна вода. Според учените въпреки пълноводността на Рейн, след 10000 до 15000 години този огромен питеен европейски резервоар щял да изчезне напълно. Искрено се надявах да грешат, защото всеки, който поне веднъж е виждал красивото езеро Констанц, не може да си представи светът без него.


Обща информация за езерото Констанц:

Местоположение: Езерото Констанц, познато още като Бодензее, е разположено между Германия, Швейцария и Австрия.
Площ: 571 кв.км
Максимална дължина: 63 км
Максимална широчина: 14 км

Надморска височина: 395 м
Средна дълбочина: 90 м
Максимална дълбочина: 251 м
Риби: сом, костур, бяла риба, европейска змиорка, пъстърва и др.
Допълнителна информация: http://www.bodensee.de/


Съвети при пътуване до езерото Констанц:
Как да стигнете до езерото Констанц: Най-близките летища са:  FriedrichshafenMemmingenStuttgart and Zurich.
Основни атракции на езерото: 1) Остров Майнау http://www.mainau.de/  2) Град Констанц с неговата катедрала и стария град http://www.konstanz.de/en/01800/; 3) Средновековния град Меерсбург http://www.meersburg.de/; 4) Остров Линдау (със стария морски фар и красивия стар град с красиви къщи, фонтани и кафенета, старото кметство с пъстра фасада и църквата Св. Петеър) http://www.lindau.de/ ; 5) Pfahlbaumuseum Unteruhldingen / Музей на наколните къщи представлява музей на открито показващи живота през каменната и бронзовата ера http://www.pfahlbauten.com/

Примерна програма за пътуване в Германия с посещение на езерото Констанц:

Leave a comment