KONSTANZ

КОКЕТНИЯТ ГРАД КОНСТАНЦ


Чували ли сте за римския император Констанций I Хлор, наричали го с прозвището Хлор „бледният“, но всъщност оставил ярки следи в историята и свидетелство за това е красивият немски град кръстен на него с нежното име Констанц. По-късно и езерото, на чийто бряг се намира този град приел същото име езерото Констанц, немците обаче предпочитат да го наричат Бодензее – кръстен на името на друг крайбрежен град Бодман. Това е едно от най-големите езера в Европа, като се разпростира в три държави – Германия, Швейцария и Австрия.

Ние се упътихме към перлата на това „немско море“ (на немски думата за езеро и море е една и съща „see“, като се различава само по род, когато е в мъжки род “der See” е езеро, а когато е в ж.р. “die See” е море) пристигайки в град Констанц, който е на самата граница между Германия и Швейцария.

От централната гара си взехме такси, което за по-малко от 5 минути и 7 евро ни закара до хотел Graf Zeppelin***, който бе една от основните забележителности в града. Сградата бе издигната през 19-ти век и е била дом на граф Цепелин, който изобретил прекрасния летателен апарат – цепелина.

Фердинанд фон Цепелин бил немски благородник, генерал и конструктор на дирижабли, роден в град Констанц на 8 юли 1838 г. Той участвал като доброволец в Гражданската война в САЩ на страната на Севера. След това предприел експедиция по Мисисипи, където за първи път се издигнал във въздуха с аеростат. През 1891 г. се завърнал в Германия и започнал да се занимава с конструиране и изпитване на дирижабли. На 2 юли 1900 г. сам извършва първия полет на първия си модел дирижабъл LZ-1, който обаче бил твърде бавен и поради лошото време полетът продължил едва 20 минути. През януари 1906 г. изпробвал втория си дирижабъл LZ-2, който нарича цепелин, но апаратът се оказва неудачен и по време на полета двигателите му се откъснали и с трудности е приземен в езерото. На 9 октомври 1906 г. дирижабъл  LZ-3 прелита 97 км за два часа. Още по-сполучлив се оказва и модел LZ-4, с който граф Цепелин пътувал 8 часа прелитайки над Швейцария.

През 1909 г. неговата компания Германски дирижабли била първата транспортна авиокомпания в света за граждански превоз на пътници и товари. На следващата година започнали редовни вътрешни полети и до 1914 г. нямало нито една авария. По време на Първата световна война, Германия била единствената държава, която притежавала цепелини с твърда конструкция и същите се използвали за военни цели (като разузнавателни средства, и пускане на картечници и бомби). През 1928 г., единайсет години след смъртта на граф Цепелин, бива създаден цепелин за далечни полети, с редовни превози през Атлантическия океан.

От родната къща на граф Цепелин бе останала само красивата и величествена фасада. Отвътре бе изцяло реновирана и превърната в модерен и луксозен хотел, в който имахме удоволствието да отседнем. Точно до хотела ни се намираше църквата Св. Лоренц. От нея се спуснахме по централната пешеходна улица към пристанището, минавайки край красив фонтан Kaiserbrunnen (императорския фонтан), издигнат през 1897 г. от скулптура Hans Baur. По него бяха накацали красиви статуи на фазани, зайчета, дори кон в реални размери, като същите изобразявали средновековната история на Свещената Римска империя. На централната колона имаше портрети на император Фредерих Барбадоса, Отто Велики и Максимилиан. Двойка гълъби олицетворяваха архиепископа и императора, свързвайки религиозната и политическата власт. На бронзов камък бе изписан и документа за мирния договор в Констанц от 1183 г.

След многобройните снимки на фигурите на фонтана и пъстрите къщи на площада, се отправихме към старото консулство и от там се озовахме на пристанището. Особено ни впечатли статуята Imperia statue, издигната почти във водата на входа на пристанището. Представляваше статуя на жена, която държеше в ръцете си двама голи мъже – папа Мартин V и Император Sigismund. Мъжете имаха само по една папска тара и корона. Статуята бе свързана с историята на Балзак “La belle Imperia”. Особено ни впечатли факта, че същата се въртеше, и така можехме да я снимаме от всички страни.

Последва кратък шопинг, след което се отправихме към катедралния площад Munsterplatz. Катедралата бе затворена, но затова пък островърхата й фасада бе отворена за снимки. Оказа се, че катедралата бе строена дълги години. Първият й вид бил завършен през 940 г, но през 1052 г. се срутила. През следващите 300 г. започнало ново строителство, като тъкмо издигнали една кула, след което огън я разрушило. През 1417 г. катедралата вече функционирала и тук бил коронован Мартин V за папа. Между 1418 и 1525 г. катедралата придобила готическия си вид, след това обаче в следствие на Реформацията архиепископите напуснали катедралата и се преместили в замъка в Меерсбург. В катедралата били добавени множество картини, скулптури и железни врати.

От там се разходихме пеша до Rheintorturm (кулата над Рейн), от която се спуснахме пеша към крайбрежната улица, вървейки покрай реката Рейн и стигайки до нейното вливане в Боденското езеро или езерото Констанц. Красивите сгради се отразяваха във водата и разходката бе много приятна. По крайбрежната алея имаше няколко огромни кафези и клетки, от които крякаха екзотични птици. Снимахме корабчетата и гиздавите къщи от другата страна на канала и се отправихме към старото консулство, което се помещаваше в красива старинна сграда, датираща от 1388 г. Днес тук имаше голям ресторант, празничен салон и конгресен център.

Улисани в магазините неусетно стигнахме и до още една забележителност: старото кметство, чиято външна фасада бе украсена с множество картини изобразяващи историята на града. Влизайки във вътрешния му двор, сякаш се озовах в малък замък с две кръгли кули. Излязох от другата страна на кметството точно пред голям мол, който работеше, а витрините му приканваха за посещение.  Разходката ни в Констанц бе не само културна, но и шопинг (пазарна). Имаше отлични магазини и бутици, със съвсем приемливи цени, което ни караше често да излизаме от тях с нови пълни торбички.

Вечерта хапнахме в ресторанта St. Stephanskeller точно до катедралата Св. Стефан, като за съжаление нямаше голямо разнообразие от риба, въпреки че бяхме на брега на голямото езеро. Поръчаните калмари обаче компенсираха това и спомогнаха за прекрасния завършек на деня.  

Леглата в хотела бяха много удобни, а може и умората и натрупаните хубави впечатления да спомогнаха за добрия сън. Трепетно очаквахме и следващия ден, за който си бяхме взели еднодневна карта за всички корабчета, и бяхме планирали да посетим китното градче Мерсбург и неописуемо красивия остров на цветята – Майнау. Констанц бе прекрасно място за разходка и почивка. Градът бе кръстен на римски император и предразполагаше към кралски релакс.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСТАНЦ:

Местоположение: Град Констанц се намира в югозападна Германия при границата й с Швейцария, на брега на езерото Констанц при вливането на река Рейн.
Площ: 55.65 кв.км
Население:  81 141 човека (към 2013)
Официален език: немски
Надморска височина: 444 м
Климат: умерено континентален и океански климат
Часова зона: UTC+1
Валута: евро (EUR)
Допълнителна информация:  http://www.konstanz.de/


Съвети при пътуване до град Констанц:

Как да стигнете до езерото Констанц: Най-близките летища са:  FriedrichshafenMemmingenStuttgart и Zurich.
Най-добро време за посещение: през цялата година.
Типични храни и напитки: Германия е известна със своята бира и печени наденички, като Констанц не е изключение. Въпреки, че градът е разположен на брега на огромно езеро рибените специалитети не са толкова популярни, за разликата от патешките. В града предлагат отлично приготвени гъсо и птиче месо със запържени местни картофи.  
Места за посещение: Катедралата в Констанц (Das Konstanzer Münster), пристанището с въртящата се статуя Imperia Statue, кулата при вливането на река Рейн в езерото Констанц (Rheintorturm), портата Schnetztor разположена в южния край на стария град датираща от 14-ти век. Морският аквариум и парк Sea Life (https://www.visitsealife.com/konstanz/), Археологическият музей на областта Baden-Wurttemberg (http://www.konstanz.alm-bw.de/) и др. От пристанището можете да вземете корабче до острова на цветята Майнау, както и до други китни крайбрежни градчета.

Примерна програма за пътуване в Германия с посещение на град Констанц:

Leave a comment