HAMBURG

ХАМБУРГ – ВРАТА КЪМ СВЕТА


Студен, но спокоен – Хамбург е вторият по големина град в Германия, но по нищо не прилича на по-голямата и хаотична немска столица. Придвижванията пеша, с метро или корабче в града са лесни, което превръща града в прекрасно място за разходки. Нищо чудно, че само за първото полугодие на 2023 г. над 7.6 милиона туристи са пренощували тук. В края на 2022 г. и аз влязох в тази бройка.

От София има директни полети до Хамбург с нискотарифните линии на Wizz Air. От там до центъра на града може да стигнете със S-Bahn (за 1.90 евро) или с такси, което не би трябвало да ви вземе повече от 35 евро.

Ако имате като мен само един ден за разглеждане на деня, ви препоръчвам да започнете разходката от величествената сграда на кметството (Rathaus), издигната през 1886 г. Вътрешният му двор наподобява италианско площадче с красив фонтан със статуя на Хигия – богинята на здравето, издигнат във връзка с епидемията от холера в града през 1892 г. Самата сграда на кметството също е отворена за посещения от туристи, като има турове с гид. В разгара на коледните празници отпред имаше пищен коледен пазар, но в сутрешния час същият не работеше и затова се задоволих само със снимки-сувенири.

От кметството може лесно да се спуснете към крайбрежната улица, от където да вземете туристическо корабче и да разгледате Хамбург от вода. Има разнообразие от турове обикновено по 1-2 часа, които обикалят пристанището и каналите на града. Има и градски транспорт под формата на фериботи, които също са прекрасен начин да се види града от вода.

Дори да решите да разгледате града пеша, пак един от най-хубавите начини е да се движите покрай каналите на града, и минете по някои от 2500-те моста. Интересен факт е, че Хамбург има повече мостове от Венеция, Амстердам и Лондон взети заедно. Особен красив е Poggenmühlenbrücke, от където се вижда Speicherstadt – най-големият складов район в света, изграден между 1883 и 1927 г., където сградите стоят на дървени основи и дъбови трупи, имат изящни неоготически фасади, кули и стъклени мозайки.

От там пеша, пак покрай каналите може да се мине покрай Hamburg Port Authority, и да се стигне до прекрасния музей както за деца, така и за възрастни наречен Miniatur Wunderland. В него сред прекрасните миниатюри може да видите най-големият железопътен модел в света, като съответно разгледате Италия, Алпите, Рио де Жанейро и много други места в рамките на по-малко от час. Подобен музей има и в Санкт Петербург, но този тук е издигнат на няколко етажа и ми се стори по-голям. Особено ми хареса заведението в музея, което бе направено като влак и сякаш наистина пътувахме през забележителности от цял свят.

В непосредствена близост до музея на миниатюрите се намира езерото Алстар известно със стотиците си лебеди, които живеят тук. Аз обаче продължих в противоположната посока, отправяйки се към една от най-скъпо построените сгради в света Elbphilharmonie (Елбифилхармони), чийто строеж възлиза над 1 милиард евро. Тук освен първокласни зали за концерт има обособени ресторанти, хотел и частни апартаменти. Интересното е, че тази сграда от всички страни изглежда различно.

Продължих покрай реката Елбе към кея St. Pauli, от където същото тръгват множество туристически корабчета, и кея се е обособил като важен транспортен възел със спирки на S-Bahn, U-Bahn и фериботите. Малко по-надолу се намира и известния Fischmarkt (Рибен пазар), който още от 1703 г предлага голямо разнообразие от риба, като през лятото работи от 5 сутринта, а през зимата от 7 часа и в двата случая затваря в 09:30 часа сутринта.

В Хамбург сякаш имаше всичко – хем огромен град, хем спокойствие, хем живописни канали на реката Елбе, хем голямо морско пристанище (въпреки, че самото море е на 109 км и на товарните кораби им отнема над 5 часа да стигнат по Елбе към морето), има много административни сгради, но и множество паркове. Аз имах удоволствието да посетя града по време на коледните празници и да се насладя на прекрасните коледни пазари, които са организирани в различните части на града. Не успях единствено да ям хамбургери, които смятах, че произлизат от града, но се оказа, че същите са създадени от немски емигранти в Америка, които поамериканчват немския хамбургски стек и така създават хамбургера. Оставих и яденето на хамбургски салам за София, а на място се насладих на прекрасните печени немски наденички и канелени кифлички Franzbrötchen, които се местен специалитет. Хамбург е и много интернационален, и гостоприемен, и прекрасно място както за еднодневна екскурзия, така и за по-дълъг престой. Не случайно немците го наричат „Врата към света“.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ХАМБУРГ:

Местоположение: Хамбург е разположен на река Елба, над нейното вливане в Северно море.   
Площ: 755 кв.км (това е вторият по големина град в Германия)
Население:  1 845 229 човека (данни от 2020 г.)
Официален език: немски
Надморска височина: 6 м
Климат: мек и влажен, като най-топлият месец е юли (със средна температура 17.4 С), а най-студеният – януари (1.3С).
Часова зона: UTC+1
Валута: евро (EUR)
Допълнителна информация:  http://www.hamburg.de/


Съвети при пътуване в Хамбург:

Как да стигнете до тук: Летище Hamburg-Fuhlsbuttel (https://www.hamburg-airport.de/de) е петото по големина летище в Германия. От там може да вземете S-Bahn S1, който минава на всеки 10-20 минути и отнема 30 минути до централната гарда Hauptbahnhof.
Най-добро време за посещение: от май до септември е туристическия сезон, като тогава времето е най-приятно.
Типични храни и напитки: Германия е известна със своите печени наденички и бира и Хамбург не е изключение. Типични местни ястия тук са още Birnen, Bohnen und Speck (зелен фасул сготвен с круши и бекон), Aalsuppe (идващо от немската сума „всичко“ и се слага „всичко, каквото има в кухнята“. Alsterwasser (името идва от езерото Алстер) и представлява смесица между бира и лимонада.  
Места за посещение: Музеят с миниатюри Miniatur Wunderland (https://www.miniatur-wunderland.de/), Концертната зала Elbphilharmonie (https://www.elbphilharmonie.de/en/), Красивото кметство (https://www.hamburg.de/rathaus-hamburg/), Църквата Св. Майкъл (https://www.st-michaelis.de/en/) – издигната между 1750-1762 г и разполагаща със 132-метрова кула, която може да изкачите с асансьор или пеша и да се насладите на отлични панорамни гледки към града и пристанището; Международния морски музей (https://www.imm-hamburg.de/international/en/) и още много други.

Примерна програма за пътуване в Северна Германия с разглеждане на Хамбург:

Leave a comment