DUSSELDORF

ДЮСЕЛДОРФ – ГОЛЕМИЯТ МАЛЪК ГРАД


Dorf може да означава село на немски, но Дюселдорф далеч не е малко китно селище. Този огромен индустриален гигант, разпростиращ се по двата бряга на реката Рейн е седмият най-населен град в Германия. Той е основен център за телекуминикационни, консултантски и рекламни услуги, както и банкерство. Средните доходи в града са едни от най-високите не само в Германия, но и в Европа. Всичко това през 2012 г. му спечелва титлата за шесто място на най-добрите места за живеене в света.

Аз обаче отивах да разгледам красивия му стар град, романтична крайбрежна алея и да опитам нещо от вкусните ресторанти, които тук бяха наредени на една дълга улица – улица състояща се само от заведения, която бе спечелила прозвището за „най-дълъг бар в света“.

Дюселдорф е възникнал някъде между 7-8 век, когато фермери и рибари населявали мястото на вливането на малката река Дусел в голямата река Рейн. Тези хора именно създали селището Дюселдорф (дорф на немски означава село). Векове по-късно малкото градче печели благословията на някакъв си епископ, който отдава на града много привилегии, разраствайки набързо селото в град. През вековете градът се е съревновавал с Кьолн, като казват, че и сега двата града си подхвърлят шеги и не се харесват много – особено на футболни и други спортни срещи.

От гарата на летището взех влака S-Bahn 11, като вместо да си взема двупосочен билет си взех карта за целия ден, която излизаше по-евтино и освен влакове можех да ползвам безплатно целия градски транспорт в града. Така от гарата вместо да ходя пеша, взех метрото до Heinrich-Heine-Allee. От там започваше пешеходната зона на стария град на Дюселдорф.

Отправих се към красивата крайбрежна алея, като по улицата имаше множество затворени магазини, но отворени за гледане витрини. Всички ресторанти обаче работеха и изглеждаха препълнени. Минах покрай известната улица със заведения, наричана „най-големият бар в света“.

Всички заведения, а и улиците бяха пълни с хора, които пиеха, хранеха се и се веселяха. Още по-голяма тълпа имаше на крайбрежната алея, която въпреки многото народ ме впечатли. Беше широка, имаше място за заведения и за разходка. Същата беше на два етажа, като на втория етаж имаше и множество дървета, още не цъфтяха, но все пак красяха пейзажа. Снимах известния часовник Pageluhr, който е разположен на самия бряг на Рейн и освен часа, показва и нивото на реката.

Отправих се към военноморския музей, разположен в бяла кула, до красивата базилика St.Lambertus. Тази готическа църква се е превърнала в символ на града. Особено известна е с извитата си кула. Според легендите преди 100 г на олтара в църквата дошла облечена в бяло булка, която претендирала да е девица. Тя била разобличена и от срам кулата се обърнала в страни. Казват, че същата ще заеме обратно своята позиция, когато истинска девица застане пред олтара, но досега това явно не се е случило…

Отправих се към другия край на алеята, където се издигаше високата 240-метра кула Рейн. В кулата най-отгоре има луксозен и скъп ресторант, както и панорамна площадка. Входът за панорамната площадка е 4 евро и аз реших да ги дам, като обичах да правя снимки от високо. Денят бе ясен и бодро закрачих към кулата. Оказа се, обаче че същата е затворена. Панорамната площадка щеше бъде отворена чак на 10 април, сега може да се влезе единствено в ресторанта, но с резервация.

Нямах такава, затова се върнах в пешеходната зона на стария град, където на улиците пред заведенията пееха различни музиканти, от различни страни се чуваше свирене на пияно, акордеони, китари и цигулки. Глъчката на хората обаче беше още по-силна и хората макар да не празнуваха Великден, с пълна сила се наслаждаваха на свободния си почивен ден.

Аз също се наслаждавах на разходката си из слънчевия град. Въпреки името си Дюселдорф не е малко село и не може да бъде обиколен за един ден, но старият град и крайбрежна алея напълно компенсираха това и направиха престоя ми в града великолепен.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЮСЕЛДОРФ:

Местоположение: Дюселдорф е главният град в немската област Северен Рейн-Вестфалия, като има голямо пристанище на р. Рейн.
Площ: 217 кв.км
Население:  604 527 човека (данни от 2014 г.)

Официален език: немски
Надморска височина: 42 м
Климат: умерено континентален и океански климат. Подобно на останалите градове по долното течение на Рейн, Дюселдорф се радва да меки зими с много малко сняг и топли лета. Средната годишна температура е 10.6 С (точно, колкото е в българската столица София).
Часова зона: UTC+1
Валута: евро (EUR)
Допълнителна информация: http://www.duesseldorf.de/de/  


Съвети при пътуване в Дюселдорф:

Как да стигнете до Дюселдорф: Düsseldorf International Airport (DUS) е третото по големина летище в Германия. От София нямат директни полети, може да стигнете до града с прекачване или с полет до летището на Кьолн и от там с влак.
Най-добро време за посещение: през цялата година, като обикновено през февруари организиран пищен карнавал.
Типични храни и напитки: Германия е известна със своите печени наденички и бира, като Дюселдорф не е изключение. Типични местни ястия са Himmel un Ääd (Небе и земя) съчетаващо основните съставки ябълки (от небето) и картофи (от земята), представлява нещо като сладко пюре; Миди в бульон от бяло вино и др.  
Места за посещение: Стария град, крайбрежната улица, Кулата Рейн, двореца Бенрат, немската опера на Рейн  и др.

Примерна програма за пътуване в Германия с посещение на Дюселдорф:

Leave a comment