COLOGNE

ВЕЛИКДЕН В КЬОЛН


Какво ли е да отпразнуваш Великден в най-голямата катедрала в Европа? В трепетно вълнение си мислех за това отправяйки се към немския град Кьолн, представяйки си огромната катедрала отрупана с цветя. Пристигайки обаче започнах да треперя не от вълнение, а от студ. Навън се рееха снежинки и се чудех дали празнуваме Коледа или Великден. Двата празника обаче не можеха да се сбъркат в Германия. Докато по време на Коледа немските градчета се изпъстряха с бляскави коледни пазари и богати декорации, Великден беше доста по-скромен в това отношение и единствено на гарата в Кьолн видях украса с две зайчета. Нямаше и помен от друга празнична или пролетна украса. Дори тържествената великденска литургия започна с не повече от 10 човека в иначе празната и студена катедрала, но вероятно това бе първата литургия за деня и аз бяха станала твърде рано сутринта. С развиделяването на деня градът придоби по-мек облик и аз истински се насладих на разходката си в четвъртия по големина град в Германия.

Кьолн е разположен в северозападна Германия на брега на река Рейн, и макар да не е най-големият град със сигурност е един от най-старите градове в Германия, с история от повече от 2000 години. Днес градът предлага множество забележителности и развлечения за туристите. Ежегодно тук се провеждат хиляди изложения и мероприятия, привличащи милиони посетители. Градът е известен и като градът на църквите. Освен огромната катедрала тук са запазени и 12 големи римски църкви. На разположение на гостите са още 40 музея и 110 галерии.

Основният символ на града си остава готическата катедрала, която е втората в Европа по височина, извисяваща се на 157 м. Същата е част от Световното наследство на Юнеско. Всяка година над 6 милиона посетители изкачват 533-те стъпала до върха на катедралата. При нейното построяване през 1880 г. макар и за кратко, катедралата била най-високата сграда в света.

Същата не можеше да остане незабелязана слизайки от влака. В справочниците пишеше, че ако не виждате катедралата на излизане от гарата, значи сте сбъркали гарата. Централната гара на Кьолн е точно срещу катедралата и излизайки от гарата, човек ахва от възхищение. Катедралните кули се вият високо в облаците, което само ми напомни, че е доста облачно и сиво, даже малко хладно.

Опитах се да снимам катедралата от всички страни, но така и не успях да я уловя във фотоапарата цялата, дори от разстояние. Точно пред катедралата спираха и малки туристически влакчета, които водеха туристите към зоологическата градина или музея на шоколада. Много ми се искаше да разгледам зоологическата града, в която има повече животни, отколкото която и да е друга зоологическа градина в Германия. Тук е и най-големият парк за слонове в Европа. Студеното и навъсено време обаче ме разубедиха и аз се отправих към музея на шоколада. По пътя във влакчето научих интересни неща за града, като съответно ми говориха на немски и английски, упражнявайки си и двата езика. С туристическото влакче подминахме няколко музея, като минахме и покрай пристанището Rheinauhafen, на което са издигнати интересни остъклени и модерни сгради.

Слязох на спирката Музей на шоколада и се наредих за билет, чиято цена бе 8 евро, ползвайки намалението от туристическото влакче. Към всеки билет дават и парче шоколад, което бе обещаващо начало. Музеят се разпростира на няколко етажа и тук може да се проследи целия процес на изработка на шоколада. Имаше вътрешен двор с тропическа градина, където успях за първи път да видя и снимам растение даващо какао, както и такова – раждащо кафе. Най-хубавото на музея бе прекрасния аромат, на шоколад, който бе пропит навсякъде. Имаше много и различни машини (част, от които функционираха) и правеха шоколад, имаше малък фонтан с течен шоколад, от който служителка топваше по една вафлена бисквита и я подаваше на посетителите. От музея се разкриваше и прекрасна гледка към града, а на изхода на музея голям магазин само за шоколад!

В музея научих, че все още не е установен точния произход на какаото, но най-вероятно същото идва от Амазонките гори в Централна Америка. Тамошните хора използвали какаото от векове, от почти 4000 години, като се намерени различни съдове, в които са го обработвали и съхранявали. Едно племе Мокау, което живеело в Paso de la Amada е използвало какаото още през 1900 пр.н.е. Те обитавали днешно Мексико и западната част на Гватемала. В последствието какаото е използвало много от Маите, Ацтеките и др. култури. Имаше и интересни статии как шоколадът се е ползвал като лекарство, но предпочитах вместо да чета, да отида и да си взема шоколад от магазина и да пробвам директно лечебните свойства.

След музея туристическото ни влакче направи обратна обиколка на града до Катедралата, от където пеша се отправих към старата част на Кьолн и красивия пазарен площад с разноцветни къщи и фонтан посредата.  Alter Markt (старият пазарен площад) през средновековието е бил търговски център и място за екзекуции, днес китно място с пъстри къщи и цветя. Фонтанът в центъра носи името Jan-vo-Werth и символизира легендата за нещастната любов на войника Jan и девойката Griet. Според легендата Грийт отхвърлила любовта на Ян, защото бил обикновен фермер. Той обаче отишъл на война, бил се смело и достигнал поста генерал. Когато се върнал в родния град, той срещнал предишната си любима на този пазарен площад и й казал “Грийт, ако само се беше съгласила…“, а тя му отговорила „Ян, ако само някой знаеше…“ Тази легенда е често представяна на карнавала в Кьолн.

От тук се отправих по крайбрежието на Рейн, от където също се разкриваха прекрасни пейзажи към града. Минах по моста  Hohenzollern с милионите катинарчета, който влюбените поставят тук с надежда любовта им да остане заключена и взаимна завинаги. Снимах се на фона на моста и катедралата. След това се отправих към Koln Triangel, небостъргач с прекрасна панорамната площадка, разположена на последния 28-етаж, от където се разкриваше невероятна панорама към катедралата, моста и реката.

Кьолн може да не е най-великденско декорирания град, но е пъстър по своему с разноцветните си и красиви сгради, изпъкващи дори в най-сивия и облачен ден. Кьолн ми хареса, но нямах търпение на следващия ден да си тръгна, качвайки се на едно от многобройните корабчетата, които минаваха от тук и предлагаха разходки по романтичната река Рейн.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КЬОЛН:

Местоположение: Кьолн е разположен на двата бряга на река Рейн в западна Германия, област Северен Рейн-Вестфалия
Площ: 405.15 кв.км
Население:  1 046 680 човека (данни от 2014 г.)
Официален език: немски
Надморска височина: 77 м
Климат: умерено континентален и океански климат. Смята се, че Кьолн е един от най-топлите немски градове с мека зима и горещо лято.
Часова зона: UTC+1
Валута: евро (EUR)
Допълнителна информация:  http://www.koeln.de/


Съвети при пътуване в Кьолн:

Как да стигнете до Кьолн: Летище Cologne Bonn Airport е на около 15 минути от града, като Ryanair имат директни полети от и до София.
Най-добро време за посещение: през цялата година, като обикновено през февруари организиран пищен карнавал, а през лятото има множество бирени градини.
Типични храни и напитки: Германия е известна със своите печени наденички и бира, като Кьолн не е изключение. Типично местно ястие е Himmel un Ääd (Небе и земя) съчетаващо основните съставки ябълки (от небето) и картофи (от земята), преставлява нещо като сладко пюре. Можете да опитате и местните шницели и Лебервурст.
Места за посещение: Кьолнската катедрала, Римско-германския музей, Шоколадовия музей, Зоологическата градина в Кьолн и др.

Примерна програма за пътуване в Германия с посещение на Кьолн:

Leave a comment