PRAGUE

УИКЕНД В ЗЛАТНА ПРАГА


Наричат чешката столица – Златната Прага, не само заради бляскавите сгради, но и поради златистия цвят на бирата, която се е превърнала в национално питие, превръщайки Прага – в столица на бирата. Чехите са най-големите консуматори на бира в света, като според статистиките на глава от населението се пада по 150 литра бира годишно или дневно това е по половин литър на човек. В тази бройка влизат всички хора от бебета до пенсионери, като местното население в Прага е едва 1.2 милиона човека, а идващите ежегодно туристи надхвърлят 6 милиона. Съответно бирените консуматори в страната са далеч повече и бирата се лее като пълноводните води на река Вълтава, която минава през града.

Заслужава си да посетите столицата и най-големия град в Чехия, било то само за уикенд или само за по чаша бира. Полетът София – Прага отнема по-малко от 2 часа, като България еър имат редовни полети до там. Пътят с кола отнема далеч повече време, но дава възможност да се разгледат още много други забележителни места.

Нашият майски уикенд в Прага бе много топъл и слънчев. Тук сякаш наистина всичко бе от злато – дори небето блестеше така, и аз искрено се наслаждавах на повторното си посещение на Златната Прага.

Обиколката ни започна от левия бряг на река Вълтава, където на един хълм е издигнат красивия замък Храдчани. Храдчани се нарича целия комплекс, като храд не означава град, а крепости стени. Този замък е вписан в рекордите на Гинес, като най-големият средновековен замък в света. Датира от 9-ти век и се разпростира на 18 акра, включвайки в пределите си катедралата Св. Вит и базиликата на Св. Георги. Някога тук са живели кралете на Бохемия, а днес е официалната резиденция на президента, като впечатляваща церемония има при смяната на караула на всеки кръгъл час.

Дворцовият комплекс беше пищен и трудно можехме да си представим семплия му вид в самото начало, когато през 875 г. владетелят Borivoj издигнал своето седалище тук. Най-голям разцвет дворецът имал при управлението на Карл IV – император на Свещената Римска империя, когато той превърнал пражкия замък в своя официална резиденция и издигнал катедралата на Св. Вит. Хабсбургският император Рудолф II добавя някои сгради в ренесансов стил през 16-ти век, след което обаче управниците се преместват във Виена. От 1918 г. замъкът става седалище на президента на Чехословакия, а по-късно – на Чехия.

Особено впечатляваща и ужасно трудна за снимане е величествената катедрала Св. Вит издигната във вътрешния двор на дворцовия комплекс. Това е най-големият и важен храм в Прага. Освен с религиозните служби и коронациите на чешките крале и кралици, които са се извършвали тук, катедралата е свято място, в което са погребани няколко светци, благородници и архиепископи. Особено красив е параклиса на St. Wencesias, украсен с готически стенописи и скъпоценни камъни. Тук е и вратата към кралската съкровищница, където се пазят чешките кралски съкровища. В близост до катедралата има статуя на Св. Георги, която е реплика на първоначалната скулптура издигната през 1373 г.

Извън замъка има красиво обособена панорамна тераса с изглед към Прага, на която докато се любувахме на прекрасния изглед научихме и легендата за възникването на града, която една екскурзоводка много емоционално разказваше. Според легендата преди много лета по тези земи царувала славянската принцеса Libuše, която била много красива и умна, и имала пророчески видения. Тя и съпругът й, принц Přemysl управлявали мирно чешките земи от хълма на Вишеград, докато един ден принцесата не получила отново пророчески сън. Тя сънувала, че стои на една скала над реката Вълтава и се провикнала: „Виждам голям град, чиято слава ще докосне звездите“. На сутринта тя заповядала на своите хора да отидат и издигнат замък на този хълм. Тя нарекла този град Прага (от славянската дума праг), тъй като по нейни думи „дори най-великите благородници трябва да се поклонят пред ниския праг, така този град трябва да получи достойното име Прага.“

Спуснахме се пеша от хълма към старата част на града, като улиците са издигнати на мястото на рововете, които са били под крепостните стени. Средновековната Прага бе запазила своя блясък,  като дори сега по улиците висяха различни знамена с емблеми, сякаш благородническите фамилии все още се надпреварваха помежду си. Минахме през особено красива порта с остра кула, която ни отведе до бреговете на река Вълтава и прочутия Карловски мост.

На Карловския мост има разположени 30 скулптури, създадени от най-добрите майстори от онова време. Докато минавате по него със сигурност ще видите повече хора струпали се и снимащи се с една от статуите. Вярва се, че всеки, който я докосне може да си пожелае нещо и желанието му се сбъдва. Два пъти съм била на този мост, два пъти съм докосвала тази статуя и две различни желания съм си пожелала, и двете от които вече са се сбъднали, така че нямам търпение отново да отида там и да си пожелая още неща, които ми е трудно да постигна сама.

Следващата голяма атракция в стария град е астрономическия часовник, издигнат на южната фасада на старото кметство, което днес е общината. Монтиран през 1410 г, Пражкият часовник е третият астрономически часовник в света и най-старият, който функционира и днес. Механизмът на часовника е съставен от 3 части: астрономически показател, показващ положението на Слънцето и луната; Разходката на Апостолите, която на всеки кръгъл час изобразяват фигурки на Дванадесетте апостоли и други същества, сред които и фигура на Смъртта представена като скелет и календарна скала представляващи месеците. Според местна легенда, градът ще разцъфтява докато часовника работи и ще следват беди, ако часовника бъде занемарен. Наистина е уникално и забавно не само да се гледат фигурките на апостолите, които се изнизват една по една, но и тълпите хора, които се събират, гледат и снимат тази церемония датираща на повече от 600 години. За съжаление фотоапаратът ми не успя да направи клипче на въртящите се в кръг Дванайсет светци, които сякаш минават и поздравяват всеки турист. Затова докато чакахме следващия кръгъл час се качихме на часовниковата кула, от където се разкриваше прекрасна панорама на Старата част на Прага. От високо си харесахме едно ресторантче на централния площад, където по-късно обядвахме.

Следобеда продължихме разходката си из красивата столица, като бе видимо, че Прага не е била толкова засегната от Втората световна война и средновековните й сгради са все още добре запазени, както и мостовете и катедралата. От своето възникване през 9-ти век градът веднага станал столица на Бохемските крале. И днес тук можеш да се почувстваш бохем, като си наемеш каляска за туристическа обиколка или ретро автомобил. Ние обаче продължихме пеша обиколката си на Златната Прага.

Престрашихме се да опитаме и една от новите атракции на града – качване на балон и разглеждане на Прага от птичи поглед. Беше невероятно красиво и вълнуващо, а снимките се получиха невероятни. Балонът ни беше в близост до Карловския мост, чийто фигури изглеждаха малки в далечината, затова пък туристическите корабчета разкрасяваха пейзажа на спокойната река Вълтава.

Успях да снимам дори  градините на Ана, които сутринта не успяхме да разгледаме при двореца. Снимах и замъка Храдчани, който беше величествен и от високо.

Завършихме деня вместо в някоя бирария в заведението Hard Rock Café, където набързо се скрихме от задаващия се дъжд. Денят ни бе прекрасен и завършека доказваше това, вървеше ни по вода и в преносния, и в буквалния смисъл.  

Съвсем заслужено наричаха града Златна Прага – бе истинска съкровищница от сгради, статуи и мостове, като всички те създават една приказна и спокойна атмосфера, в която въпреки уникалния астрономически часовник, бе лесно да се загуби представа за времето.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРАГА:

Местоположение: Прага е разположена сред красивите хълмове на платото Бохемия, на двата бряга на най-дългата река в Чехия – Вълтава.
Площ: 496 кв.км
Население:  1 241 273 човека
Официален език: чешки
Надморска височина: 177-399 м
Климат: умереноконтинентален климат
Часова зона: UTC+1        
Валута: чешка крона (CZK)
Допълнителна информация: http://www.prague.eu/en


СЪВЕТИ ПРИ ПОСЕЩЕНИЕ НА ПРАГА:

Най-добро време за посещение: през цялата година
Типични храни и напитки: Прага е световноизвестна със своята бира и никое посещение не трябва да пропуска чаша от това златно питие. Колкото до традиционните храни заслужава си да опитате местните кнедли (правят се от картофено брашно, сварено във вода и навито на руло) или гулаш (който на места е по-вкусен и от унгарския). За десерт препоръчваме местните палачинки, като думата на чешки и български е една и съща.
Места за посещение: Часовниковата кула (на всеки кръгъл час часовника оживява и фигурите на апостолите преминават една след друга). Заслужава си да се качите и на самата часовникова кула, от където се разкрива прекрасна панорамна гледка); Карловият мост (украсен със статуи на светци, като в двата си края има кули, непременно си пожелайте нещо и докоснете статуята на St. John Nepomuk, тази със златния венец и желанието ви ще се сбъдне), Площадът в старата част на Прага (през зимата там се обособява пързалка за кънки и коледен пазар), Замъкът Храдчани (най-големият дворец в Европа), Разходка с лодка по Вълтава (отлична възможност да разгледате града откъм реката, като се минава под множество живописни мостове), Танцуващата къща (наричат я още Джинджър и Фред, тъй като прилича на танцуваща двойка, на последния етаж се намира един от най-скъпите ресторанти в града) и др.

Leave a comment