BRNO

ЕДИН ДЕН В БЪРНО


Някога преди много лета, група славяни се заселили на север в областта Моравия. Земите били плодородни, реките пълноводни и те бързо с местните келти и германи се разбрали, и свое княжество създали. Моравското княжество процъфтяло и не след дълго започнали да го наричат Великоморавия. Именно тук официално били поканени братята Кирил и Методий, тъй като месният княз Ростислав пожелал да се проповядва на славянски език, намалявайки немското влияние в страната си. Тук Кирил и Методий създали много училища и обучили множество ученици.

През 1641 г.  столицата на Моравия се премества от град Оломоуц в Бърно. Този столичен град има здрава крепост още през 11-ти век, като от 13-ти век е резиденция на моравските маркграфове. Градът претърпява силни разрушения през Втората световна война, но възстановен, днес привлича хиляди туристи, които остават очаровани от китните ренесансови сгради контрастиращи с модерните им стъклени събратя.

Ако сте за няколко дни в Чехия, освен Златната Прага, отделете си поне един ден и за град Бърно. Името на града идва от старославянската дума бърно, означаваща кал, блато, но белите бляскави фасади на града далеч не съответстват на това име. Разстоянието между Прага и Бърно е 204 км, които могат да се вземат за по-малко от 2 часа с кола или за 2 часа и половина с влак. Докато Прага и областта Бохемия са извести със своята бира, Моравия се гордее със своите вина. Бърно е основен град в областта Моравия и вторият по големина град в Чехия, тук се провеждат множество изложения и панаири.

Нашата разходка в университетския град, културния и административен център на Моравия, започна от централния площад Námestí Svoboda, на който имаше красиви ренесансови сгради. Основната забележителност обаче бе бароковата статуя с колона посветена на загиналите от чумата, на чийто връх стоеше богородица с дете, а на гърба й сияеше слънце. Площадът бе прекрасна смесица от исторически и модерни сгради.

По време на пешеходната ни обиколка подминахме множество красиви неокласически сгради докато стигнем до най-старата сграда в града – старото кметство датиращо от 13-ти век. Същото бе смесица от готическа, ренесансова и барокова архитектура показвайки развитието на Бърно през вековете. Богатата история на кметството бе допълнена и с множество легенди. На тавана бе закачен един алигатор, когато местните наричаха Дракон и разказваха, че на времето един дракон дошъл и започнал на тормози местните хора. За да се отърват от звяра, няколко смели мъже му направили капан. Напълнили един сак с вар и го обвили с овча кожа. Драконът изял тази „овца“, но силно ожаднял, а след като пил вода умрял.

До Дракона имаше и дървено колело, за което пък се носеха легендите, че един майстор от малко градче се хванал на бас със съгражданите си, че е най-ловкия майстор в света и че в рамките на един ден ще отсече дърво, от него ще направи колело и то ще се търкулне чак до Бърно. След като наистина успял да стори всичко това в рамките на един ден, вместо да получи похвали от своите съграждани, те решили, че той си има работа с дявола, който му помогнал да успее с всичко това, и престанали да си купуват неговите изделия. По-впечатляваща от легендите бе единствено панорамата, която се разкриваше от кулата на кметството. Изкачването по множеството стъпала си заслужаваше и от птичи поглед успяхме да видим красивите сгради на Бърно.

Разгледахме ги и от земята, отправяйки се до най-големия зеленчуков пазар още от средновековието – Zelny trh (буквален превод „зелев пазар“), на който се намираше и къщата, в която навремето е живял Моцарт. В непосредствена близост бе и манастира Капучин (Kapucínsky Kláster), който бе известен с това, че там се намират гробовете на много известни местни личности.

 Следващата ни спирка бе пред величествената готическа катедрала Св. Св. Петър и Павел, издигната още в края на 11-ти век. През 1743 г. получава допълнителни барокови елементи, а по-късно и готически вид. Всички тези смесици придават един уникален стил на катедралата, която бе впечатляваща, както от вън, така и от вътре, както и отгоре – качвайки се на нейната кула, откъдето следва нова прекрасна панорама към града.

Зад катедралата имаше красив парк (Denisovy sady), в който по един зелен хълм се стига до замъка Spilberk Castle. Издигнат през 13-ти век, днес замъка Спилберг (звучи като Спилбърг) помещава градският музей с множество експонати.   

Бърно изобилства от музеи, църкви и университети, нашата разходка обаче приключи, типично по женски, в един мол. Покупките само затвърдиха хубавите впечатления от града и ние си тръгнахме с пълни торби и прекрасни спомени.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА БЪРНО:

Местоположение: Град Бърно се намира в южната част на Чехия, при сливането на реките Свитава и Свратка.
Площ: 230 кв.км
Население:  385 913 човека Официален език: чешки
Надморска височина: 237 м
Климат: умереноконтинентален климат
Часова зона: UTC+1        
Валута: чешка крона (CZK)
Допълнителна информация:  www.brno.cz


СЪВЕТИ ПРИ ПОСЕЩЕНИЕ НА БЪРНО:

Най-добро време за посещение: През цялата година, като през летните месеци има повече отворени атракции и мероприятия.
Типични храни и напитки: В Бърно си заслужава да опитате освен чешката бира, така и местните вина. Особено вкусни тук са кнедлите от картофи, които можете да си поръчате със свинско и гъби. За десерт препоръчваме местните палачинки, като думата на чешки и български е една и съща.
Места за посещение: Катедралата Св. Св. Петър и павел, замъкът Шпилберк, църквата Св. Якуб, замъкът Вевержи, Бърненският язовир, централният градски площад, Народният театър и др.

Leave a comment