TROYAN

ТРОЯН – ЛЕГЕНДАРЕН ПОЧТИ КАТО ТРОЯ

автор: Ана Бонева


Докато пътувахме към Троян се чудехме дали наричат местните коне троянски и защо всички знаеха за легендарния дървен кон, който преди много години побрал цяла армия и превзел далечния град Троя, а малцина знаят нещо за красивия китен балкански град Троян.  Решихме да коригираме това и да се разходим не само из старопланинското градче, но и сред неговите легенди.

Започнахме обиколката си с красивата римска крепост Состра, издигната на 12 км северно от Троян. Името има старогръцки произход и означава „преграда“, като за съжаление градът не е успял да прегради нападенията на готите, а по-късно и на хуните, които го разрушават напълно. Состра обаче изпълнила основното си предназначение на римска станция на един от най-дългите римски пътища между Ескус (днешното с. Гиген край Плевен) и Филипополис (Пловдив). Това не е била проста спирка по пътя, а нещо като 5-звезден мотел с няколко басейна с топла и студена вода, с подово отопление и сложна система от канали черпещи вода от р. Осъм. Към този планински СПА център имало обособени жилищни сгради, пазени от високи крепостни стени, които на места надхвърляли 10 м, с две наблюдателни кули. Тук е открита и една от най-старите църкви в Стара планина – раннохристиянска-та базилика „Св. Георги“.  Това било идеално място за почивка още от 147 г., а днес е чудесно място за разходка из възкръсналите улици на крайпътно селище част от Римската империя.

Центърът на Троян ни впечатли с огромните букви с името на града и пред тях числото 148. Оказа се, че на 12.10.2016 г. Троян е отпразнувал 148 години от обявяването му за град и навсякъде е имало тържества, а вечерта и тържествена заря. Ние бяхме пропуснали празника, както и предхождащия го през септември Фестивал на сливата, но спомена от тези чествания все още бе запазен в центъра на града, където по паветата имаше изрисувани сливи, а по тротоарите интересни табла със снимки от Троян през годините. А годините на града не са само 148, районът е бил населяван още през палеолита, а по-късно през бронзовата епоха тук се заселват и траките. Самото селище Троян възниква през 15-ти век, като името му най-вероятно идва от старото славянско селище в околността със същото име, кръстено някога на славянския бог Троян.

Оказа се, че всички знаехме легендата за Троя, но не и за историята на Троян, лесно можехме да изброим главните римски и гръцки богове от митологията, но не и да назовем няколко славянски божества. Отново, за да коригираме това се зачетохме повече за бог Троян, който бил бог на справедливостта и мира, както и надзирател над трите свята на Световното дърво. Това свято дърво, най-често било отъждествявано с бук или дъб, като в корените му имало гнездо на вълшебната птица Жар, която била вестителят на славянските богове, прелитаща между световете на хората и боговете. В корените живеела и огромната митична змия, която свързва света на живите и света на мъртвите. Самото име Троян идва от числото „три“ и затова този бог можел да наблюдава и трите свята (небето, земята и подземния свят), като следял боговете, хората и душите и знаел всеки какво прави. Когато някой сгреши, Троян го наказвал. Славяните, които населели днешните земи на Полша, издигнали специален храм на бог Троян, който бил изрисуван с три глави, всяка отправила поглед към трите свята, като със златен воал били закрили неговите очи и уста, за да не може да види техните грехове и да изкаже твърде строго наказание.

И днес град Троян сякаш имаше поглед на три страни – към миналото, с красивите стари снимки окачени на големи табла по улиците, към бъдещето – с електронни табла с информация за туристите и към настоящето – чист и подреден гостоприемен град. Истински ме очароваха запазените стари къщи, част от които реновирани, както и детската площадка, изпълнена с всякакви забавления за децата. Тук имаше и красиво издялано дърво с различни животни по него. Това ясно показваше майсторлъка на местните хора. Научихме, че там където земеделието не е толкова добро, се развиват занаятите. Троян бе известен със своите занаяти, като един от най-големите месни шедьоври бе прочутият Троянски манастир. Основан в края на 16-ти век, манастирът е не само един от най-големите български манастири, но и един от най-красивите. Забележителен е със своята архитектура, дърворезби и стенописи, част от които дело на Захари Зограф. По време на посещението ни манастирът се реновираше и сякаш още повече заблестяваше и будеше възхищение, и преклонение. Манастирът е прочут и с чудотворната си икона Св. Богородица Троеручица. Тази икона, заедно с иконата „Св. Богородица Одигитрия“ в Рилския манастир произхождат от Св. Гора и се вярва, че даряват изцеление на идващите с вяра. В Троянския манастир има и обособен музей на Левски, където апостолът се е укривал.

Само на 1 км от Троянския манастир се намира с. Орешак, в който успяхме реално да се потопим в местните занаяти и култури. Два са обектите в село Орешак, които в никакъв случай не трябва да изпускате. Единият е механата Кайзера http://www.kaizer-inn.net/ , където уютната обстановка е допълнена с голямо разнообразие от уникално вкусни гозби.

Другата забележителност на с. Орешак е семейният хотел Каза арт http://www.arthotel.bg/ , който е уникален за България и предлага истински синхрон от изкуство и релакс. Всяка от тематичните стаи на хотела е вдъхновена от основните сили на вселената – Море, Земя, Слънце, Луна, Въздух, Вятър, Любов, като същите са обзаведени с различен интериор. Особено отпускащ е панорамния СПА кът, оборудван с панорамна сауна и масажно помещение с разнообразни процедури. Горещо ви препоръчваме курсовете по керамика, които води лъчезарната Роси, като в хотела има обособено грънчарско колело. Работата с глина е истинско забавление за малки и големи, а готовите произведения са идеален спомен от този занаятчийски регион.

На 7 км от Орешак се намира Природонаучния музей в с. Черни Осъм, който е събрал богата колекция от местни животински и растителни видове, като особено интересни са специалните ефекти, които препарираните животни издават, когато се доближите до тях.

Разходката ви няма да е пълна и ако не се разходите покрай река Осъм, като именно край китния град Троян, реките Черни Осъм и Бели Осъм се сливат в една река, това разбира се е повод за възникването на още една легенда, в легендарния почти като Троя, град Троян:

Някога в далечни времена,
високо в Хемус планина
се родили две сестри,
две пенливи, буйни реки.

Едната била с бяла коса
и Бели Осъм се казвала,
другата била с тъмни води
и Черни Осъм я кръстили.

Двете реки се гонели, играели
и за далечни пътешествия мечтаели,
но нямали достатъчно вода,
за да напуснат родните места.

Ето, че едната река се приближила
и на сестра си предложила:
„Сестричке-рекичке, при мен ела
и нека слеем своята вода.

Заедно ще тръгнем по света
и ще обиколим непознати места.“
Другата сестра в миг се съгласила
и своята вода със сестра си обединила.

​Заедно двете сестри,
успели да прескочат високите скали,
тръгнали през зелени поля,
на север от Хемус планина.

По пътя поливали цветята,
дърветата и житата,
докато не стигнали до огромна река,
каквато не били виждали досега.

„Хей, на къде си се забързала така?“,
попитали сестрите голямата река.
„Аз съм Дунав и съм тръгнал на море,
елате с мен да видите чудно крайбрежие.“

Така сестрите Осъм хванати за ръце,
се влели в Дунав и стигнали Черно море.
Задружно двете сестри-реки
и до днес пътешестват сливайки своите води.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТРОЯН:

Местоположение: Троян се намира в област Ловеч, по поречието на река Осъм, при сливането на нейните притоци Бели Осъм и Черни Осъм, в подножието на Троянско-Калоферския дял на Стара Планина.
Площ: 60.243 кв.км

Население:  22 022 човека (данни от 2015 г.)
Официален език: български
Надморска височина: 400 м
Климат: умереноконтинентален
Часова зона: UTC+02:00
Валута: лев (BGN)
Допълнителна информацияhttp://www.troyan.bg/


Съвети при пътуване в Троян:

Най-добро време за посещение: през цялата година, като ежегодно тук се провеждат множество фестивали като Денят на Троян (14 октомври, Петковден), като тържествата започват няколко дни по-рано. През септември е фестивала на сливата. През септември в близкото с. Орешак се провежда и Фестивал на балканската музика и кухня.
Типични храни и напитки: традиционно местно питие е Троянската сливова ракия, като ежегодно в средата на септември се провежда Фестивал на сливата. От местните ястия ви препоръчваме да опитате пълнените чушки, които тук освен с ориз им слагат зеленчуци, а понякога и дори охлюви, както и сърми с месо и кисело зеле. Гъбите са също честно срещан продукт, както и фасулът.
Места за посещение: Троянски манастир, крепостта Состра, пешеходния център на Троян с реставрираните къщи в типичен за района възрожденски стил, множеството мостове в гр. Троян също предразполагат към отпускаща разходка. В района на Троян се намират множество природни резервати като Козя стена, Северен Джендем и др. Интересен е и Природонаучния музей в с. Черни Осъм.

Leave a comment