TRAN

Пътуване с деца из България

ТРЪНЛИВИЯТ ГРАД ТРЪН

автор: Ана Бонева


„Ти си като трън в очите“ не звучи дразнещо и лошо, за всеки, който поне веднъж е посетил Трънския край. Като чуя този израз, в съзнанието ми веднага изплува китна растителност във всички нюанси на зеленото и сред нея издигнат камък, на който със златни надписи е гравирано гр. Трън. Този трън в очите е омаен, а градчето гостоприемно и весело.
Случихме да посетим гр. Трън на 24 май, когато в центъра на града се провеждаха тържества по случай празника на просветата. Навсякъде звучаха свидни български песни, а в последствие се заиграха и хора.

Всички хора се бяха събрали в центъра и празнуваха. Ние обаче не изгледахме цялата програма, а продължихме 3 км извън града към прочутото ждрело на река Ерма.

В началото на трънската еко пътека имаше паркинг, а пред него голяма поляна, с китни пейки и беседки,,

направени явно наскоро по Европейска програма. Всяка беседка имаше камина за барбекю, голяма маса с пейки и кошчета за боклук. Сред беседките имаше и детска площадка, а на фона се чуваше забързаната река Ерма. Без да се засядаме по гостоприемните пейки продължихме към реката, която сега бе с стихията си – буйна, пълноводна и красива.

Каменисти пътечки, дървени стъпала и мостчета ни преведоха през живописната река, която високите отвесни скали се опитваха да скрият, запазвайки красотата й само за себе си. Научих, че ждрелото (тясното речно корито обградено от стръмни склонове) тук се състои от 100-метрови скали, а общата дължина на река Ерма е 74 км, от които 25 км в България – останалите в Сърбия, където и извира.

Всичко беше в зелено и вълшебно. Свежият планински въздух, игривата песен на реката, изпълваха хората с енергия и умиление към родния край. Това място, сякаш бе забравено от хората, но не и от майката природа. Да имаш трън, да виждаш Трън в очите – за мен означава да си сред тучна зеленина, буйна река и в гостоприемен град.

След 8 години отново дойдох на това вълшебно място, този път с двете си деца. Беседките за хранене си стояха въпреки, че бяха опушени, барбекютата леко захабени, но отново имаше две детски площадки, едната от които изцяло на сянка, които удължиха с приятни емоции нашия пикник.

Поджапахме и в прохладните води на река Ерма, но за съжаление бързо се отказахме от разходка из красивото й

ждрело. Мостовете и стълбите бяха в ужасно състояние, на места липсваха цели греди и прехода не е подходящ за малки деца.

Град Трън е на 70 км западно от София, пътят през Перник е хубав, като от двете страни има множество ниви със слънчогледи. Пътят откъм Божурище е с отличен нов асфалт и съответно сравнително бързо може да се стигне до това зелено и спокойно местенце, чудесен избор за пикник и излет.


Обща информация за град Трън:

Местоположение: Град в Западна България, област Перник

Площ: 21 582 кв.км

Население:  2 500 човека

Официален език: български

Надморска височина: 790 м

Климат: умереноконтинентален

Часова зона: UTC+02:00

Валута: лев (BGN)

Допълнителна информация: www.tran.bg


Съвети:

Най-добро време за посещение: на пролет, когато река Ерма е пълноводна и образува хубави водопади.

Типични храни и напитки: каварма по трънски

Места за посещение: Ждрелото на река Ерма, църквата Свети Никола в центъра на града, Скален параклис Св. Петка


Leave a comment