MEZDRA

Средновековен фестивал в Мездра

автор: Ана Бонева


Град Мездра е китно разположен на брега на река Искър, в област Враца, Северозападна България. Името на града идва от турската дума „мездрея“, която означава „запустяло населено място“. Това название обаче е напълно неподходящо особено през пролетта, когато в археологическия комплекс Калето се организира ежегоден средновековен фестивал и е пълно с туристи и весела глъчка.

В 10:30 часа на 20 май 2017 г. започна тържественото откриване на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура „Калето-Мездра 2017“. Хора в средновековни облекла гостоприемно приемаха посетителите и прекачвайки каменните порти на средновековната крепост Калето, човек сякаш се връщаше години назад във времето. Ханове от времето на Аспарух гордо показаха прабългарска юрта, в която всеки можеш да влезе и види как са живели хората преди. Отпред ковач ковеше сребърни монети, а в страни от тях гости от Сливен показваха тренировки на мишелов, с който навремето заедно със соколите са ползвани за ловни птици. Не далеч от техния лагер се чуха удари на мечови и рицарска битка прикова вниманието на посетителите. Веселото настроение и различните демонстрации продължиха през целия ден, изпълвайки Мездра  с празнична глъч.

Град Мездра е чудесно място за посещение и извън празничните дни. Археологическият комплекс Калето например гордо пази богата история на България още от 5 век преди Христа, когато там са издигнати укрепени селища на майстори занаятчии. Древните траки от племето „трибали“ населявали местността до 1 век, когато селището заедно с цяла Мизия е завладяно от Римската империя. Историята на този хълм над Искъра продължава и през Античността, когато на това място е било издигнато римско укрепление. Същото е унищожено в края на 6 или началото на 7 век, при едно от аваро-славянските нашествия. След славяните по тези земи идват Аспаруховите българи и върху руините от късно-античното укрепено селище през 9-11 век се развива старобългарско селище. Днес в комплекса могат да се видят руините от това селище, както и музей, в който са изложени намерени експонати от този период, както и красив макет на крепостта.

Съвременния град Мездра е основан, когато се построява железопътната линия София – Горна Оряховица в края на 19-ти век и около гара Мездра започват да се заселяват хора. След построяването на линията Мездра-Видин, Мездра става втората по важност гара в Северна България след Горна Оряховица. И днес през града минават множество влакове, които по време на Средновековния фестивал поздравяваха със свирките си гостите на града.

​ Поречието на река Искър, която минава покрай града, предлага прекрасни места за риболов и къмпингуване. Затова следващия път не минавайте транзитно през града, а спрете и разгледайте красивата Мездра!


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА МЕЗДРА:

Местоположение: Мездра е разположена на брега на р. Искър на изхода от Искърския пролом от Стара планина, в област Враца, Северозападна България.
Площ: 5343 кв.км
Население:  10 670 човека (данни от 2015 г.)
Официален език: български
Надморска височина: 219 м
Климат: умереноконтинентален, с топло и сухо лято и умерена зима
Часова зона: UTC+02:00
Валута: лев (BGN)
Допълнителна информация: http://mezdra.bg/


Съвети при пътуване до Мездра:

Най-добро време за посещение: през цялата година, като градът е особено празничен по време на майските традиционни празници на културата.
​Типични храни и напитки: ястията от кайма са типични за Западна България, като тук може да опитате една от най-хубавата скара.
​Места за посещение:  Археологическия комплекс Калето, Дом на железничаря, Дом на просветата, Искърския пролом и др.

Leave a comment