HISSARYA

На СПА в България

ХИСАРЯ – ЛЕКОВИТА И ВДЪХНОВЯВАЩА

автор: Ана Бонева


Легенда за Хисаря
Римската империя била в своя разцвет,
но живота на императора не бил никак лек –
неговата съпруга и обичана жена
била тежко болна и умирала.
Лекари – знахари идвали от всички страни,
но никой не можел императрицата да изцери.
Тогава дошъл старец с дълга брада,
казал, че идва от тракийската земя,
коленичил той до болната императрица
и й дал да пие вода от една стъкленица.
Болките й намалели, но за целта
била нужна още много вода.
„Трябва да тръгнете към Хемус планина,
на юг от нея тече тази лековита вода.“
Императорът горещо му благодарил
и за дълъг път се подготвил,
като попитал стареца с дългата брада:
„Кажи ми как да ти се отплатя?“
„Народът ми живее по тези земи,
моля бъдете ни гости, не господари.“
Императорът бързо се съгласил,
но обещанието си той не спазил.
Горещата лечебна вода
излекувала напълно императрицата,
а със здрава и хубава жена
се подмладил и императора.
Край изворите се чувствал като у дома
и издигнал там свой град Аугуста.
 
Траките били изселени от своите земи,
но до края на своите дни
те не преклонили глави
и не приели римляните за свои господари.

Хисаря е прекрасно място, което от векове привлича хората от близо и далеч. Лековитата вода, която извира от 22 извора, превръщат градчето в отлична СПА-дестинация, а високите крепостни стени, които са хилядолетници, обгръщат и предпазват богатата история на града.

Всяко посещение на Хисаря свързвам с възстановяваща почивка и топла лековита вода, която отпуска всичките ми сетива. Градчето е в област Пловдив на 2 часа път от София и разполага с множество отлични СПА хотели, сред които особено любими са ми хотел Сана, хотел Чинар и хотел Си Комфорт. При толкова добри СПА центъра е трудно човек да се откъсне от тях и да се разходи, но всъщност в Хисаря това е лесно, защото старата част на града с китните си зелени алеи и древни руини предлага възстановяващи разходки, равняващи се на едночасов професионален масаж.

Името Хисаря идва от турската и арабска дума „хисар“, което означава „крепост“ и крепостните стени достигащи 2315 метра дължина са наистина впечатляващи. На времето били над 12 метра височина, но дори и днешните запазени 7 метра на места будят възхищение. Нищо чудно, че именно тук сред тях, в близост до портата наречена Камилите, Иван Вазов написва свидното стихотворение Отечество любезно, как хубаво си ти!

Камили може никога да не са преминавали през огромната южна порта, днес с 13-метрова височина, но останалите стърчащи каменни гърбици наподобяват животните и стават техни съименници.

На където и да кривнете от крепостните стени ще се озовете сред зеленина и дървета. Тук са сгушени множество римски руини от агора, бани и древни сгради. Античният амфитеатър е запазил полукръглата си арена, като не далеч е издигнат и съвременен летен театър, като в него продължават да се изнасят концерти и представления на открито. Прекрасна атракция е и спектакъла звук и светлина, който се прожектира на южната крепостна стена.

Многобройните чешми са друга забележителност на града, като всяка от тях крие своя легенда и вода с лечебни сили.

С уюта и красотата си, Хисаря не отстъпва на световните СПА дестинации, и не знам дали е от въздуха или от водата, но Хисаря е както изцеряваща, така и вдъхновяваща.


Хисаря е чудесно място и за почивки с деца, като освен огромния парк заобиколен от римски крепостни стени, има и няколко отлични детски площадки.    

Една от любимите ни е тази до големите букви ХИСАРЯ, срещу хотел Чинар, а другата е по-навътре в парка, в близост до поликлиниката.


Ако събирате печати от 100-те национални туристически обекта, от тук може да си вземете два: 67а от Археологическия музей или от Римската гробница и 67б от Римските терми.

В непосредствена близост до Хисаря е и с.Старосел, където ви препоръчваме да посетите Тракийската гробница, от където може да вземете и печат 67.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ХИСАРЯ:

Местоположение: Хисаря се намира в област Пловдив, Южна България, под южните склонове на Средна гора.

Площ: 90,115 кв.км

Население:  7 162 човека

Официален език: български

Надморска височина: 346 м

Климат: умереноконтинентален

Часова зона: UTC+02:00

Валута: лев (BGN)

Допълнителна информацияwww.hisarbg.com


Съвети за пътуване:

Най-добро време за посещение: през цялата година, като ежегодно тук се провеждат множество фестивали на Сирни Заговезни напр. се провежда кукерско шествие по улиците на града, в края на май има Античен фестивал, в началото на юни са празниците на града.

Типични храни и напитки: местната кухня е тракийска – ястията се приготвят предимно в глинени съдове, с много подправки. Особено любим ми е ресторант Балкан, в който всичко приготвено е много вкусно, особено панираното броколи. За ценителите на по-изисканата кухня ресторантът в хотел Чинар ще ги впечатли.

Места за посещение: Хисаря е отлична СПА дестинация, като си заслужава да посетите старата част с множество римски руини обгърнати с крепостни стени. Интересен е и археологическия музей с богата сбирка от археологически и етнографски находки, а в Специализираната болница за рехабилитация е обособена музейна сбирка на бъбречните камъни, доказващи за лечебния ефект на хисарската минерална вода.  Разходете се до изворите Момина сълза и Момина баня и опитайте лековитата им вода.

Leave a comment