GABROVO

Пътуване с деца в област Габрово

ГАБРОВСКИ ШЕГИ

автор: Ана Бонева


В подножението на Стара планина, по поречието на река Янтра се намира едно китно градче, възникнало вероятно през 14-ти век. Множество дървета с името габър дали името на града, а хуморът на местните хора е известен и до сега. Историите и шегите за габровци са много, както и забележителностите в града.

Нашият уикенд започна с настаняване в хотел Гурме хаус, разположен в самия център на града, в красива къща с уютни стаи.

Само на няколко крачки разстояние е Дечковата къща, която е запазила възрожденската си архитектура и мебелировка от края на 19-ти век. От тук любителите на 100-те Национални туристически обекти могат да вземат печат 19б. Къщата и експозицията не е голяма, но е интересна особено за по-младите посетители, родени 2 века по-късно.

Срещу Дечковата къща се издига часовниковата кула, посроена през 1835 г. Висока е 27.7 м с голяма камбана доставена от Виена. В основата на кулата има чешма, над която е изобразен гербът на Габрово.  

В непосредствена близост е и статуята на Рачо Ковача, който се смята, че е основател на града. Според легендите Рачо Ковача бил странстващ майстор ковач, който се установил по едно габърско дърво. Неговият паметник е единственият паметник построен в река в България. Според прословутите габърски шеги, паметникът му е издигнат в реката, за да се пести жилищна площ и за да не се харчат пари за цветя на паметника.

Разходката ни продължи покрай реката, където има интересни метални фигури на спортуващи хора и децата се опитаха да подражават на всяка една от тях. Плуващите патета в Янтра ни зяпаха и подминаваха. Ние обаче не подминахме прекрасната детска площадка разположена непосредствено до музея на хумора и сатирата.

Самият музей също ни впечатли със забавните си експозиции, шеги и компютърни ефекти. Дори да не събирате печати от 100-те национални туристически обекти (тук дават печат №20), пак си заслужава да посетите музея и да се посмеете.

Много ми харесаха и електронните табла в Габрово – всяко едно уникално изрисувано с традиционните габровски майтапи.

Габрово ме очарова, навсякъде бе чисто, някакси гостоприемно и с множество цветя в центъра на града. Тук има прекрасни ресторанти и си заслужава човек да отседне дори и за един уикенд, като препоръчваме да си отделите цял ден или поне повече от половин ден за разположения в непосредствена близост музей на открито Етъра.

Етърът е чудесно място за всички възрасти. Зад дървените порти на комплекса, сякаш се върнахме години назад във времето, когато стоките са се правили на място в занаятчийски работилници, ползвали са се водни мелници и къщите са били  изписани сякаш излезли от народните приказки.  В близост до входа се разнесе аромат на топъл хляб, който веднага ни привлече вниманието и всички инстинктивно се загледахме с интерес как се слага тестото в пещта. Влизането в ресторанта обаче оставихме за накрая и започнахме със снимането на прекрасната обстановка.

​За децата тук има свирки, дървени играчки и множество сувенири. Самото разхождане по тесните калдеръмени улички и влизането в музейните къщи, буди любопитството и интереса у децата, които сякаш усещат, че този град е издигнат за тях. Не пропускайте да влезете в тъкачницата, където ще видите как се правят пъстри килими, или в резбарското ателие за дървени изделия. Интересен е и начина за изготвяне на ножове, а има и ковач, кожухар и много други занаяти, които изумяват децата, а и по-възрастните, виждайки как всичко бива изработено на място. 

Тук всичко е много добре съхранено и поддържано, запазвайки вековната българска традиция. Самият музей отваря врати през 1964 г., като цели да покаже архитектурата, бита и стопанското минало на Габровския край през Възраждането (втората половина на 18-ти век и 19-ти век) и успява с пълен блясък да прави това и днес.


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ГАБРОВО:

Местоположение: Габрово се намира в централна България, като непосредствено до него е местността Узана, която се смята за географският център на България. Габрово е разположен по течението на река Янтра в северното подножие на Стара планина.

Площ: 233 кв.км
Население:  59 611 човека (данни от 2015 г.)
Официален език: български
Надморска височина: 399 м
Климат: умереноконтинентален, отличаващ се със студена зима и сравнително топло лято.
Часова зона: UTC +2
Валута: лева (BGN)
Допълнителна информация: http://www.gabrovo.bg/bg


Съвети при пътуване в Габрово:

Най-добро време за посещение: през цялата година.
Типични храни и напитки: Пърленките тук са много вкусни, като можете да опитате и старопланинска погача с кашкавал. Ястията с гъби са много популярни, поднесени както с масло, така и с различни видове меса. За десерт опитайте макарони на фурна.
Места за посещение: В Габрово има множество красиви храмове като храм Успение на Пресвета Богородица, Катедралния храм Света Троица и др., както и множество паметници и мостове. В непосредствена близост се намира музеят на открито Етъра.

Leave a comment