PLOVDIV

автор: Ана Бонева


Има такива места, а и хора, които с времето сякаш не остаряват, а по-успешни и магнетични стават. Пловдив е от тези места, възникнал още през VI хилядолетие пр.н.е., което го превръща в най-старият населяван и до днес град в Европа и шестият в света. Всяка от древните цивилизации е оставяла свои бляскави следи – свидетелства за разцвета на града не само през годините, а и през вековете.

Първоначално бил известен като Тримонциум – градът на трите хълма, важен укрепен пункт на тракийския народ беси, след това истинска перла в Одринското Царство. Когато Филип II Македонски го завладява, толкова много му харесва града, че го кръщава на себе си Филипополис.

Оказва се, че Рим е издигнат много след Пловдив и „по негово подобие“ е обгърнат от 7 тепета. За съжаление в съвременния 20-ти век едно от тепетата (Марково тепе) е разрушено, за да се ползват материали за изграждане на пътища. С това обаче не се спират приликите между Пловдив и вечният Рим. Античният театър в Пловдив е един от най-добре запазените антични театри в света. Издигнат в края на 1 век и на времето побирал около 3500 души. Колизеума в Рим е издигат по същото време, като се смята за най-големият амфитеатър в света.

Именно по време на римляните и в Пловдив са издигнати голяма крепост, множество обществени сгради, амфитеатър, бани и др. Градът има мащабна водоснабдителна система, включваща тръбопроводи, резервоари и 2 акведукта., единствените подобни съоръжения в днешна България. Пловдив получава титлата метрополис, а от 220 г. и почитната неокорска титла, която дава право на града да има храм посветен на императорския култ, в града се секат и монети.

Пловдив става част от България през 812 г. при царуването на хан Крум. През годините тук се водят и много войни, които унищожават местните съкровища, но не и духа на града, който не спира да се разраства и през 1887 г Пловдив е най-големият град по население в България. Днес може да е вторият по големина български град, но не и по красота.

Пловдив умело съчетава древната си история с модерен и бързо развиващ се град, и разходката в него се превръща в истинска машина на времето. От модерните улици се влиза в древни подземия, озовавате се пред Възрожденски къщи и неолитни разкопки.

Съвременната главна улица в Пловдив е една от най-дългите пешеходни улици в Европа, с дължина от 1.8 км отрупана с магазини и заведения. Именно тя отвежда до древния римски стадион запазен на площад Джумаята. Тук се намира и най-старата сграда в Пловдив, която продължава да се използва, а именно – Джумая джамия, издигната още през 14ти век.

Главната е отправна точка и към другите забележителности на Пловдив, а именно уникалният арт квартал Капана. Този творчески квартал целогодишно привлича местни и туристи със своите работилници и ателиета, а Коледният базар там е нещо, което не бива да пропускате.

Моята любима част в Пловдив е Старата част при Амфитеатъра, където и до днес се изнасят представления и концерти. В непосредствена близост са възрожденските къщи, коя от коя по-гиздава и красива. Тук се намира и храма Св.Св. Константин и Елена, където редовно се провежда някоя сватба. На отсрещната страна е и Етнографския музей, а друга уличка ще ви отведе до прекрасна панорамна площадка над града.

Трудно е да се обходи целият град и забележителности за един ден или дори уикенд, и това е най-хубавото на Пловдив – с всяко посещение се засилва желанието за ново идване.


Друго наше любимо място в покрайнините на Пловдив е Еко Хотел Здравец, което бързо се превърна в предпочитано място за зимна почивка. Непосредствено до хотела има ски писта, която през седмицата е почти празна. Има съоръжения за изкуствен сняг, но през зимата естествената покривка не е никак малко. За децата освен каране на ски и шейни, има външна детска площадка, хранене на елени, топъл вътрешен детски басейн и джакузи, а за по-големите и игри на джаги, и билярд. Хотелът разполага с два ресторанта, като един от тях е класически, а другият механа с голяма топла камина. Прекрасно е да гледаме как децата растат и се наслаждават на чистия въздух, домашно приготвена храна и гостоприемството на местните.


Обща информация за Пловдив:

Местоположение: Пловдив е разположен в западната част на Горнотракийската низина, като река Марица преминава през него и разделя града на две части – северна и южна.
Площ: 315 кв.км

Население:  364 403 човека (данни от 2020 г.)
Официален език: български
Надморска височина: 164 м
Климат: преходно-континентален.Часова зона: UTC +2
Валута: лева (BGN)
Допълнителна информация:www.plovdiv.bg


Съвети при пътуване в Пловдив:

Най-добро време за посещение: през цялата година, като през лятото е доста горещо.
Типични храни и напитки: Наричат Пловдив – кулинарната столица на България, като тук се събират най-добрите street food готвачи,

кулинарни блогове и др. на ежегодните и най-вкусни арт фестивали като Street Food & Art Festival. Пловдив е родното място за принцесите с кайма, затова си заслужава да ги опитате, както и баницата с месо. В този край на България ценят и агнешкото, а за десерт може да опитате не нещо традиционно българско, а кадаиф с мляко или грис-халва.
Места за посещение: Античен театър, Етнографски манастир, Старият град, панорамната гледка от Небет Тепе, храм Св. Св. Константин и Елена, Пеещи фонтани и много други.